Rejs z Nowego Dworu do Rybiny

Nowy Dwór Gdański
Rejs możemy zacząć zwiedzaniem Muzeum Żuławskiego. Wpływamy do centrum miasta, gdzie mijamy zabudowania fabryki likierów Stobbe Machandel. Przy budynku Starostwa przepływamy pod mostem zwodzonym aby po kilku minutach przepłynąć przez rozlewisko pozostałe po spławianym drewnie. Tu zawsze można spotkać kaczki, łabędzie i kokoszkę wodną. Przez kilometr (do mostu kolejowego) płyniemy przez rzekę porośnięta rzadką roślinnością i drzewami, które dają przyjemny cień gospodarstwom położonym nad rzeką. Kolejne rozlewisko to miejsce gdzie znajdują się szczątki śluzy łączącej niegdyś Tugę z Wisłą Kanałem Wiślano - Zalewowym.
Dalej na Cyganek
Dopływamy do mostu kolejowego Żuławskiej Kolejki Dojazdowej. Za mostem rzeka ma brzegi porośnięte wierzbami a wały po obu stronach brzegu sprawiają momentami, że czujemy się jak w tunelu. Przy 17  kilometrze mijamy niewielkie rozlewiska przywałowe i teren cmentarza mennonickiego. Nagrobki z tego cmentarza zostały przeniesione Muzeum Żuławskiego. Na lewym brzegu zaczynają się miejsca, gdzie bobry tworzą żeremia w wale. Do Cyganka dopływamy po 4 km rejsu. Dwadzieścia lat temu przeprawa promowa zastąpiła tu most saperski. Obok znajduje się zabytkowa rampa wyładunkowa, na przeciw której znajdowała się karczma (zakładana jeszcze przez Krzyżaków), a jej ostatnia nazwa: Mały Holender została przyjęta na nazwę naszej jednostki. W Cyganku cumujemy w cieniu 300-letnich buków i dębów przy miejscu, gdzie trwają prace przy rekonstrukcji domu podcieniowego. Obok znajduje się średniowieczny kościół zakładany ok. 1350 roku przez Krzyżaków, dziś użytkowany przez grekokatolików. Jego historia to typowe dzieje żuławskie: powodzie, zmiany właścicieli, wielokulturowe sąsiedztwo. Więcej informacji na www.cyganek.ndg.pl. W Cyganku nie można też ominąć jedynego na taką skalę Cmentarza 11-stu Wsi, na którym zgromadzono 80 kamiennych nagrobków, gdzie najstarszy pochodzi z 1692 roku. Lapidarium jest miejscem, gdzie gromadzone są inne nagrobki, niechciane w innych miejscach Żuław: na przykład płyta nagrobna rodziny niderlandzkiego sukiennika z 1622 roku. Opis cmentarzy znajdziecie Państwo na www.klubnowodworski.pl.
Do Rybiny
Kierując się do ujścia tuż za Cygankiem można zwiedzać nieczynny akwedukt, którego powstanie w latach 50tych był konsekwencją całkowitego osuszenia polderu Osłonka. Akwedukt znajduje się kilometr od rzeki. Do Tujska Tuga robi się nieco szersza, z bardziej zarośniętymi brzegami z wieloma zatoczkami, będącymi pozostałością po przerwaniu wałów i prostowaniu rzeki, które zafundowano jej w XIX wieku. W Tujsku hydrotechniczna atrakcja - most zwodzony. Za Tujskiem zobaczymy jeszcze więcej dzikiego krajobrazu, zatoczki, kanały, wysepki. Tuga kończy się wysokim mostem drogowym. Tuż obok mostu na Szkarpawie budynek strażnika wodnego. Na Szkarpawie po kilkunastu minutach znajdziemy się w miejscu, z którego widać 2 mosty zwodzone, most obrotowy i przepompownię. Wszystko to sprawne zabytki techniki. Widoki typowe dla Żuław i Holandii. Powrót do mostu zwodzonego w Nowym Dworze Gdańskim.

Istnieje możliwość powrotu rowerami lub samochodem terenowym GAZ69
czas rejsu - 2,5 godziny
możliwośc zwiedzania przepompowni
Rybina: 3 sklepy, parking pod sklepem, przystań.